top of page

Jeff Mills, usta DJ'liğinin sırlarını açıkladı!


Jeff Mills, DJ'lik sanatı, kendi DJ kurulumları ve deck'lerin arkasında nasıl çaldığı konusundaki felsefesi hakkında derinlemesine konuştu.


Usta DJ genelde aynı anda üç deck kullanıyor, böylece üç farklı şarkının parçalarını birbirlerine ekleyip ve çıkartabiliyor. Sanatı, seslerle yapılan bir bilim olarak görüyor.


“Herkes DJ olabilir. Ancak bu işin derinine indiğinizde, daha çok bir bilim gibi. Gerçekten sağlam bir bilim adamısınız, çünkü hangi frekansların eşleştiğini ve hangi frekansların diğer frekansları gizlediğini bilmek zorundasınız. Parçanın ne zaman doğal olarak parçalanacağını tahmin edebilmek ve bilmek zorundasınız. ” dedi.


Jeff Mills'in usta Dj'liğini ortaya koyan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.Düşünülenin aksine, ses eklemek yerine daha fazla çıkarmaya çalıştığını, ustalığının bu şekilde öğretildiğini ve geliştirdiğini söylüyor.


“Genelde, sesleri bir araya getirmeye çok fazla önem vermediğim şekilde çalışıyorum. Bir sonraki parçayı nasıl mix yapacağımdan ziyade, bu parçayı nasıl elde edeceğim hakkında daha fazla düşünüyorum. Tarzım çoğunlukla çıkararak, ekleyerek değil, sesi çıkarmak. Ben de böyle öğrendim.” diyor.


Hitleri çalmak istemiyor ama kalabalığı tutacak şarkılar çalıyor. Güvenli çalmak yerine kalabalığın duymak istediği şarkıları çalmayı tercih ediyor.


“Parti sunucusu değilim, amigo değilim, aerobik öğretmeni değilim. Ben bir DJ'im. Ve benim görevim her zaman müzik çalmaktı, ama elimden geldiğince ilgi çekici kılmak, dinleyebildiğim kadar çekici hale getirmek. Ve bu, bugünkü DJ'lerin hedefinden biraz farklı olabilir. O zamanlar, bir DJ'nin amacı, mutlaka hitleri çalmak değil, hit olabileceğini hissettiğin müziği çalmaktı. Bir parçayı dinleyicilere inanılmaz kılacak şekilde çalmak zorundaydın, satmak zorundaydın. DJ'liği öğrendim, evet, müzikleri karıştırıyorsunuz ama aynı zamanda insanlara çekici kılmaya çalışıyorsunuz. ” diyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page