top of page

Dinozorların işitme sistemini anlamak için ketamin verilen timsahlar!İki bilim insanı tarafından yapılan bir deneyde, 40 Amerikan timsahına ketamin enjekte edildi ve dinozor atalarının işitsel sistemlerini daha iyi anlayabilmek için her birine bir kulaklık seti takıldı.


Deneyin baş biyologları Neuroscience Dergisi'nde yayımlanan bir bildiride - Technische Universität München'den Lutz Kettler ve Maryland Üniversitesi'nden Catherine Carr - çalışmanın timsahların “sinir haritaları” hakkında ve daha fazla bilgi edinmek ve seslerin yerini nasıl algıladıklarını anlamak için tasarlandığını iddia ediyor.


Hem alligator hem de crocodile içeren araştırma, yeryüzünde 200 milyon yıldan beri yaşamış ve dinozorların dünyadaki en yakın yaşayan akrabaları olan timsahları ele alıyor. Kuşlar, bu eski yaratıcılarla en yakından ilişkili olan ikincillerdir ve şaşırtıcı şekilde timsahlarla yakın bir kökene sahiptirler.


Çalışmanın odağı, her kulağa bir sesin gelme zamanındaki boşluğunu yorumlayan bir kavram olan interaural zaman farkı (IDT) üzerine odaklandı. Her timsahı yatıştırmak için ketamin ile enjekte ettikten sonra, Kettler ve Carr her bir yaratığı işitsel sinir tepkilerini kaydetmek için başlarına yerleştirilen Yuin PK2 kulaklıkları ve elektrotları ile kurdular.


Çalışma, hem timsahların hem de kuşların benzer işitsel tepkilere sahip olduğunu ve benzer bir sinir haritalama kullanarak sesleri bulduğunu ortaya koydu. Ayrıca, bir timsahın büyüklüğünün beyinlerinin ses yönünü kodlama şeklini değiştirmediğini gösterdi - yani T-Rex gibi büyük bir dinozor, sesleri bulmak için timsahlar ve kuşlar gibi büyük olasılıkla benzer işitsel mekanizmalar kullandı.


Sonuç olarak çalışma, dinozorların "akustik sistemlerinin", her bir hayvanın anatomisindeki farklılıklarına rağmen, bugünün kuş ve timsahlarında istikrarlı ve benzer bir organizasyona yol açtığını göstermektedir. Aynı zamanda “karşılaştırmalı hayvan çalışmaları” nın önemini ve evrimsel süreçlere nasıl ışık tuttuğunu vurgulamaktadır.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page