top of page

Burning Man lüks kampları ve influencerları durdurmak için harekete geçti!Burning Man’i, bu dünya dışı sanat enstalasyonları, sevilen ses kampları ve en iyi sanatçıları ve Burning Man dünyasını benzeri olmayan bir rotasyonda tutan 10 prensibi festivali benzersiz yapıyor.


Organizatörün isteklerine zıt olarak, etkinliğin ve pitoresk ortamının, zenginlerin çok miktarda para harcadığı yetişkin bir oyun alanı haline gelmesi, aynı zamanda şirketlerin ve etkileyicilerin (influencer) ürünleri pazarladıkları, sattıkları ve ticarileştirdikleri bir platform haline geldiği bir sır değil.


Kar amacı gütmeyen Burning Man Projesi CEO'su Marian Goodell tarafından yayınlanan yeni bir bildiride, etkinliğin "kültür kursu düzeltmesi" yoluyla bu tür davranışlardan uzaklaşma arzusunu aktarıyor ve şu şekilde ifade ediyor: “Ticari fotoğraf çekimleri, ürün yerleştirme ya da “ arkadaşlara ” teşekkür eden Instagram gönderilerinde, modeller ve sosyal medya “etkileyicileri ” dahil katılımcılar playa fotoğraflarında markalar giyiyor ve etiketliyorlar. Popülerliklerini arttırmak, müşterilere hitap etmek ve daha fazla ürün satmak için Black Rock City'yi kullanıyorlar. Hangi davranışın kabul edilemez olduğunu netleştirememek sorunu daha da artırdı. Geçenlerde, 2018'de playa'da gerçekleşen birden fazla ürün veya iş lansmanının söylentileri duydum. Cidden, bu gerçekten de Burning Man değil. "


Burning Man deneyiminin bir kısmının etkinliğe katılmak için her bireyin zamana, enerjiye ve becerikliliğe yaptığı yatırım olduğunu vurgulayarak, sunulan "lüks kamp" paketleri konusunun altını çizmeye devam ediyor. “Burning Man bir festival değil” diye belirtiyor. “Katılma davetiyesi, inanılmaz bir deneyime sahip bir davetten daha fazlasıdır. Bu, kendiniz ve etrafınızdakiler için bu deneyimi yaratmakla ilgilidir.” diye altını çiziyor.


Ortaya çıkan bu sorunları gidermek için Burning Man, ekonomik çeşitliliği ve özgün bir etkileşimi desteklemek amacıyla düşük gelirli bilet tahsislerini genişletmek ve yüksek fiyatlı bilet satışlarını ayarlamak da dahil olmak üzere bu yıl bilet yapılarını değiştirdi.


Son olarak, Goodell, okuyucuları etkinliğe yönelik paket anlaşmaları satın almaktan kaçınmaya ve onları organizatörlere rapor etmenin yanı sıra Burning Man'in ideolojisine sadık kalabilmek için birbirlerini denetlemeye teşvik ediyor.


12 Nisan'da Minifesto serisinin bir parçası olarak, Zorlu PSM'de performans sergileyecek olan Acid Pauli'nin Burning Man setini aşağıdan dinleyebilirsiniz.0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page