top of page

Berlin klüpleri ve siyasetçileri "doğa dostu" partiler için birleşti!Berlin'in gece hayatının değerini bildiği bir gerçek. Şehrin yerel hükümeti, onu korumak ve büyümesine izin vermek için büyük çaba harcadı. Kasım ayında, Berlin hükümeti, gece kulüplerinin "Berlin klüp kültürünü korumak" ve yaşam alanı ve klüp operasyonlarının uzun süreli uyumluluğunu sağlamak, uygun ses korumasına sahip olmalarına yardımcı olmak için 1 milyon Euro vaadinde bulundu.


Sidney'de ya da Gürcistan'ın Tiflis klüblerinin baskılanması, Berlin gece klüpleri ve yerel yönetiminin yasalarından çok uzak.


Bu ittifakın en son gelişimi, Alman NGO Friends of the Earth Germany ve clubliebe e.V. organizasyonu tarafından başlatılan yeni bir iklim projesi. Berlin’in gece kulüplerinin 2050’li yıllarına kadar şehirlerini sıfır karbon haline getirme sorumluluğunu üstlenenler tarafından başlatıldı.


Green Party'nin iklim koruma ve klüp kültürü temsilcisi Georg Kössler, DW ile yaptığı konuşmada, "Bence Berlin klüplerinin sadece müzik açısından değil yaşam tarzı açısından da trend belirleyici olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden siyasetçiler olarak şu anda klüplere odaklanıyoruz. Berlin'deki binlerce kişi klüplere gidiyor, klüpler için binlerce insan Berlin'e geliyor, bu yüzden klüpler sayesinde gerçekten çok sayıda insana ulaşabiliriz." dedi.


Berlin Senatosu tarafından finanse edilen yeni sürdürülebilirlik projesi, gece klüplerine çevre dostu aydınlatma, soğutma ve ısıtma sistemleri, su tesisatları ve atıklarını daha iyi yönetmenin yollarını bulma konusunda tavsiyede bulunmayı amaçlıyor.


Belki de bu yeni projeyle eşleştirilecek en ilgi çekici yeşil enerji girişimi, elektrik üreten daha fazla dans pisti inşa etme fikri. Hollandalı mucit Daan Roosegaarde tarafından hayal edilen bir fikir olan "doğa dostu dans pisti", dansçıların enerjisini toplayan yer karoları kullanıyor ve ardından hem klübün aydınlatmasını hem de DJ standını güçlendirebilecek elektriğe dönüştürüyor. Buluş, Rotterdam'daki Club WATT'da zaten kullanımda.


Clubliebe'den Konstanze Meyer ve Friends of the Earth Germany , Berlin’de gece hayatı düzenlemeleri ile bir çalışma yaptı ve katılımcıların yüzde 90’ından fazlası klüplerin daha "yeşil dostu" olmasını diledi. Ayrıca, yaklaşık yüzde 80'i, kendileri de harekete geçerek klüpleri desteklemeye istekli olacağını belirtti.


Kössler, "Diğer şehirlerin Berlin’i örnek alacağını ve bunun iyi bir fikir olacağını umuyorum" diyor. "Klüplerimizi yeşil yapmak istiyoruz ve bu kulüpleri yeşil yapmak için kamu parasını kullanacağız" dedi.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page