top of page

ANNA, Jon Hopkins remiksini nasıl yaptığını anlatıyor!
Remix'e ilham veren neydi?


Jon Hopkins’in ajansından, müziğimi beğendiğini ifade eden bir e-posta aldım ve Singularity'nin tekno bir versiyonunu yapmam istendi. Çok mutlu oldum ve hemen evet dedim. Jon’un çalışmalarının büyük bir hayranıyım ve albümün en sevdiğim parçası Singularity, seslerden mühendisliğine kadar her şey dahice. Tüm sesler inanılmaz, melodiler, dokular... Orjinalin güzelliğini ve ruhunu korumaya ve sadece enerjimi ve stilimi eklemeye karar verdim.


Nasıl yaptın ve ne kullandın?


Davulların çoğu için Roland TR8'i kullandım. 909 tarzı kick oluşturmak ve Dave Smith filtresini kullanmak için Pioneer'dan Toraiz SP-16'yı geçtim. Normalde her şeyi TR8'den SP-16'den çalıştırırım, çünkü filtrenin hoş bir doku verdiğini düşünüyorum. Bas hattı, Virus TI synth ile yapıldı ve daha fazla doku elde etmek için UAD'den Culture Vulture eklentisini kullandım. İki dakika sonra başlayan bass element orijinalden ama orjinal sese tam uymadım, bu yüzden ilk önce Moog’dan SUB37 kullanarak tekrar sesi yaratmaya çalıştım. Çeşitli aletleri denedikten sonra, Distressor ve Lexicon reverbini kullanarak biraz yer açmak için Korg Volca Bass'ta doğru sesi buldum.


Herkesin sevdiği kısım, tek nota ile bas ve oktavları değiştiren bas, sesi SUB 37 kullanarak yeniden üretmeye çalışırken yapıldı. İstediğim şeyi zaten kaydetmiştim ve sadece dinliyordum. Rahatladığımda ve çok fazla uğraşmadığımda, sihir gerçekleşiyor. Diğer kısımlar orjinal ancak farklı işlenmiştir. Ana melodide Replika delay ile ekstra hareket ve yoğunluk sağlamak için kullandım, Equilibrium EQ ile EQed ve Ableton'un otomatik filtresiyle filtreledim. Ana ped, parçanın en sevdiğim bölümlerinden biri, tıpkı orjinalinde olduğu gibi, ancak otomatik filtreyi biraz oynadım ve sesi granüler kullanarak aşırı uzatabilen Paulstrech adında bir eklentiden geçirdim. Güzel bir ambiyans ve derinlik verdiğini düşünüyorum.0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page